Logo
Transport fortepianów – jak to się robi?
14 cze 2017

Transport fortepianów – jak to się robi?

Post by Radek

W dzisiejszych czasach usługi transportowe to nie tylko standardowe przesyłki kurierskie, ale również przewóz innych, często nietypowych przedmiotów.  Nic w tym dziwnego, gdyż rynek odpowiada na zapotrzebowanie ze strony potencjalnych klientów. W Polsce od wielu lat działają firmy przewozowe, które specjalizują się w przewozie fortepianów, pianin oraz innych instrumentów – tego typu sprzęt jest wyjątkowo wrażliwy i podatny na uszkodzenia, więc ważnym jest jego dobre zabezpieczenie oraz przeniesienie do pojazdu. Na temat przewozu instrumentów rozmawialiśmy z pracownikiem jednej z warszawskich firm, która działa na rynku od kilkunastu lat. Zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej: http://transportfortepianow.pl.

Jak znieść fortepian z 10 piętra?

Problemy z przetransportowanie fortepianu bądź pianina zaczynają się już na samym początku. Szczególnie w przypadku klientów prywatnych problematycznym może okazać się zniesienie dużego instrumentu na parter budynku.

„Klienci mieszkający w starych, postkomunistycznych blokach zawieszają poprzeczkę najwyżej. Mając do czynienia z fortepianem o sporych gabarytach bardzo ciężko jest go znieść po wąskiej klatce schodowej – nawet w kilka osób.” – tak na temat trudnych zleceń wypowiada się pracownik firmy transportowej Broda.

Transport fortepianów - Broda

Jak radzić sobie w takich sytuacjach? Z pomocą przychodzą specjalnego dźwigi, które idealnie nadają się do spuszczania fortepianów na poziom 0. Jest to rozwiązanie droższe, niż w przypadku tradycyjnego znoszenia piania, ale gwarantuje kompleksowe zabezpieczenie sprzętu przed uszkodzeniem. Pamiętajmy, że na akustykę instrumentu mogą wpłynąć nawet najmniejsze zarysowanie, dlatego tak ważnym jest przetransportowanie bez żadnego uszczerbku.

Użycie dźwigu, bądź nawet helikoptera(!) to sytuacje spotykane rzadko ze względu na spore koszty. Najczęściej klienci wybierają opcję standardową. Po zniesieniu fortepianu jest on odpowiednio zabezpieczany na czas transportu – w tym celu owija się go specjalnym kocami, które minimalizują szansę na uszkodzenie. Po zabezpieczeniu instrument ładowany jest do pojazdu, a następnie jedzie do miejsca docelowego, gdzie jest wypakowywany i przenoszony w wyznaczone miejsce

Koszt transportu

Ciężko jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jak są koszty transportu. Każde zlecenie jest wyceniane indywidualnie na podstawie wielu czynników, które brane są po uwagę. W grę wchodzi odległość między punktem A i punktem B oraz wielkość przewożonego instrumentu. Duże znaczenie ma także ilość pięter, którą muszą pokonać pracownicy.  Firmy przewożące fortepiany najczęściej liczą sobie kilkadziesiąt złotych za każde piętro. Kwota wzrasta, gdy do transportu wykorzystywane są specjalne dźwigi. Koszt wynajęcia dźwigu to nawet kilka tysięcy złotych – są one więc najczęściej wynajmowane w przypadku drogocennych instrumentów, których uszkodzenie mogłoby wiązać się z ogromnymi stratami finansowymi.

Tags: ,