Logo
Kiedy należy wymienić olej silnikowy w samochodzie?
16 paź 2018

Kiedy należy wymienić olej silnikowy w samochodzie?

Post by Radek

Praca silnika w samochodzie w dużej mierze zależy od oleju silnikowego. Dlatego, by uniknąć awarii i aby zachować długotrwałą pracę pojazdu — powinniśmy regularnie wymieniać olej w naszym pojeździe. Pamiętajmy, że wszystkie oleje ulegają starzeniu się, dlatego istotne by pamiętać o tym szczególe.

Okresowe wymienianie oleju

Olej silnikowy należy poddawać regularnej wymianie ze względu na jego starzenie. Może wydawać się to błahą kwestią, jednak pod określeniem starzenia się oleju — ukrywa się wiele procesów chemicznych i fizycznych, które sprawiają, że środek smarny traci swoje właściwości. Wówczas części silnika ulegają szybszemu starzeniu się i niszczeniu. Dlatego powinniśmy wymieniać olej przynajmniej tak często, jak nakazuje tego producent pojazdu.

Na czym polega starzenie się oleju?

W procesie starzenia się oleju zmienia się nieco konstrukcja chemiczna i fizyczna smaru. W efekcie płyn traci dodatki uszlachetniające. Wśród dodatków uszlachetniających znajdziemy — dyspergująco-myjące, antykorozyjne, a także podwyższające odporność na utlenianie czy antypienne. Olej rozpada się, czyli ulega starzeniu poprzez duże naciski i wysokie temperatury, które niekiedy dochodzą do 900 stopni Celsjusza. Dodatkowym czynnikiem przyspieszającym starzenie się oleju są przedmuch z komory spalania, przedostawanie się paliwa, a także niekompletne spuszczenie poprzedniego oleju w trakcie jego wymiany. Głównie diesle mają problem z rozrzedzaniem się oleju silnikowego przez paliwo, którego cząstki przedostają się w nieodpowiednie miejsca.

Jak długi jest okres przydatności oleju?

Niełatwo jest określić okres przydatności oleju, ponieważ zależy to od wielu czynników. Zarówno od kondycji silnika, jak i od częstotliwości pracy systemów oczyszczania spalin. Istotnym czynnikiem jest też styl jazdy kierowcy. Kiedy silnik jest mocno zużyty — wymaga częstszej wymiany oleju silnikowego.

wlewanie oleju silnikowego

Jak często zmieniać olej?

Dobrze jest zapoznać się z wytycznymi producenta, który obliczył konieczną częstotliwość wymiany. Możemy bez problemu, a nawet z powodzeniem dla naszego silnika — wymieniać olej częściej. Jednak nie należy robić tego rzadziej od zalecanych przez producenta okresów. Wraz ze starzeniem się samochodu — powinniśmy zwiększać częstotliwość wymiany oleju, ponieważ na starych częściach olej silnikowy zużywa się szybciej. Zbyt rzadkie wymiany mogą doprowadzić do zatarcia silnika. Warto uwzględnić również dodatkowe kwestie, takie jak zabrudzenia silnika. Lepiej dla silnika jest zmieniać olej stosunkowo często.

Zatarcie silnika — ryzyko

Kiedy za rzadko wymieniamy olej — traci on zdolność utrzymania tak zwanego filmu olejowego. To właśnie film olejowy odpowiada za zmniejszenie tarcia pomiędzy częściami silnika i pozwala na zabezpieczenie go przed nadmiernym zużyciem i zatarciem. Kiedy silnik zatrze się — najszybciej zauważymy to na: panewkach wału korbowego, łożyskach ślizgowych wałków rozrządu, tłokach, cylindrze oraz turbosprężarce. To najbardziej narażone na zatarcie elementy. Jeśli któryś z nich ulegnie uszkodzeniu w wyniku zatarcia — wiemy już na pewno, że olej powinien był zostać zmieniony wcześniej. Jeśli nie wymienimy wówczas oleju — dalsze zużycie elementów przyspieszy za sprawą drobin metalu, które trafiają do środka smarnego. Drobiny działają wówczas jak papier ścierny i dodatkowo zdzierają powłoki z kolejnych części. Zużyty olej będzie gęstszy od nowego oleju. Jego zagęszczenie spowalnia proces docierania do najbardziej oddalonych elementów silnika podczas rozruchu.

Olej silnikowy to bardzo istotny integralny element silnika, który pozwala na jego prawidłową pracę. Wymiana oleju silnikowego powinna być wykonywana według zaleceń producenta lub częściej, ponieważ gęsty, stary olej przyczynia się do niszczenia się silnika i zmniejszania jego osiągów.