Logo
Czy warto kupić samochód używany?
14 maj 2018

Czy warto kupić samochód używany?

Post by Radek

Chcąc zakupić nowy pojazd dla siebie możemy skorzystać zarówno z oferty salonów, które sprzedają nowe pojazdy lub skorzystać z rynku wtórnego, gdzie dostępne są pojazdy używane. Obecnie wiele osób oferuje samochód na sprzedaż dlatego my decydując się na zakup możemy wybierać spośród wielu różnorodnych ofert.

Istnieje wiele stron internetowych, które zajmują się pośrednictwem w sprzedaży samochodu, jednak możemy również skorzystać z komisów gdzie będziemy mogli na żywo obejrzeć samochody.

Jakie są zalety zakupu używanego pojazdu?

 

Auto używane z komisu lub od osoby prywatnej

Samochody używane mogą zostać zakupione zarówno od osoby prywatnej jak i od dealera. W przypadku zakupu pojazdu od osoby prywatne możemy liczyć na znacznie niższą cenę niż w przypadku innych źródeł sprzedaży.

Często możemy znaleźć kilkuletnie modele z wersji premium, które posiadają znacznie bogatsze wyposażenie, które byłoby w innych sytuacjach zupełnie niedostępne do zakupu. Wadą kupowania pojazdu od osoby prywatnej jest fakt, że nie mamy możliwości zapoznania się z historią pojazdu lub może ona zostać zupełnie zmieniona przez osobę sprzedającą.

Wybierając pojazd od dealera dokładnie znamy historia danego pojazdu i mamy pewność jego dobrej sprawności i braku usterek. Bardzo często możemy skorzystać z możliwości obsługi serwisu przy zakupie pojazdu dzięki któremu wszystkie awarie będą usuwane przez fachowców w ASO co sprawi, że będziemy w stanie zaoszczędzić sporo kwotę pieniędzy. Niestety cena pojazdu od dealera może być nieznacznie wyższa w porównaniu od samochodów kupowanych od osoby prywatnej.

 

Niższa cena za wymarzony model

Wiele osób posiada upatrzony model danego samochodu jednak nie mogą sobie oni pozwolić na niego ze względów finansowych. W takiej sytuacji dobrym pomysłem jest poszukanie owego modelu na różnorodnych stronach czy w komisach i zdecydować się na zakup wersji używanej. Wówczas będziemy mogli cieszyć się wymarzonym pojazdem bez konieczności ponoszenia nadmiernych, zbyt wysokich opłat.

 

Ubezpieczenia i mniejsze koszty napraw

Decydując się na zakup samochodu używanego możemy liczyć na to, że nawet w sytuacji stłuczki koszty przywrócenia do stanu początkowego pojazdu nowego są znacznie wyższe niż w przypadku używanego. W związku z tym za zabezpieczenie pojazdu używanego zapłacimy znacznie mniej. Dużą zaletą wybrania samochodu używanego jest również fakt, że naprawa usterki, która pojawi się podczas jego użytkowania będzie dużo tańsza niż w przypadku nowych modeli. Co więcej, bardzo często kupując auto z komisu jest ono starszej generacji, więc wszelkie zastępcze elementy są łatwiej dostępne.

Pamiętajmy jednak, że niezależnie od tego czy zdecydujemy się na zakup pojazdu od dealera czy od osoby prywatnej koniecznie skupmy się na tym aby podpisywana umowa zawierała wszelkie najważniejsze elementy i była dokładna ponieważ jest ona dowodem na zakup, który będzie odgrywał istotną rolę w dalszych krokach związanych z rejestracją czy eliminacją pojawiających się ewentualnych usterek.

Zakup używanego samochodu staje się obecnie coraz bardziej popularny. Zdecydowanie się na zakup używanego pojazdu pod żadnym względem nie jest oceniany negatywnie. Co więcej, wśród ofert można znaleźć niekiedy perełki, które byłby niedostępne przy zakupie w salonach. Przestrzeganie podstawowych zasad i zachowanie czujności oraz rozważne podejmowanie decyzji zagwarantuje nam satysfakcji z zakupów oraz to że pojazd będzie służył nauka przez wiele lat