Logo
Czy warto zainwestować w samochód elektryczny?
16 wrz 2019

Czy warto zainwestować w samochód elektryczny?

Post by Radek

Samochody na prąd jeszcze do niedawna były pieśnią przyszłości. Kilka lat temu w Polsce królowały silniki Diesla i nikt nie myślał o tym, aby zmieniać tę opcję na hybrydę lub na samochód elektryczny. Obecnie jednak ta tendencja dość mocno się zmienia i na polskich drogach stopniowo przybywa samochodów elektrycznych. Czy taka inwestycja jest opłacalna i czy w ogóle ma to sens w polskich realiach? Dowiedz się więcej na temat pojazdów elektrycznych i przekonaj się, czy to tylko nowa moda, która szybko przeminie, czy jednak prawdziwe pojazdy przyszłości, których wkrótce na polskich drogach będzie naprawdę sporo i którymi warto się zainteresować. Poniższy artykuł na pewno przybliży Ci podstawowe kwestie dotyczące tego zagadnienia. 

Nowoczesność w parze z ekologicznym podejściem do życia

O zanieczyszczeniu powietrza mówi się coraz więcej. Smog obecnie jest bardzo poważnym problemem w dużych miastach Polski. Jego obecność nasila się w okresie jesienno-zimowym, gdy zaczyna się sezon grzewczy, ale przez cały rok również utrzymuje się na stosunkowo wysokim poziomie. Jest to spowodowane obecnością ogromnej liczby aut w dużych miastach w naszym kraju. Każdego dnia Polacy zawożą do szkół i przedszkoli swoje dzieci, a później udają się autem do pracy, produkując ogromną ilość spalin, które unoszą się do atmosfery i zanieczyszczają powietrze. Problematyczne są szczególnie pojazdy z silnikiem diesel. Ze względu na rosnący problem ze smogiem, nie tylko w Polsce, ale też w innych krajach na świecie, coraz więcej producentów aut wprowadza do swoich ofert pojazdy hybrydowe, a także nowoczesne pojazdy elektryczne. Są to auta, które nie są napędzane przez benzynę lub inny olej napędowy, ale przez prąd elektryczny, który pobierany jest ze specjalnych stacji ładowania.

Pojazdy elektryczne obecnie cieszą się coraz większą popularnością. Ich ogromną zaletą jest fakt, że nie produkują spalin. Dzięki temu nie oddają do atmosfery sadzy i innych substancji smolistych, a także wielu związków chemicznych o bardzo negatywnym wpływie na środowisko, jak to ma miejsce w przypadku aut napędzanych na benzynę. Jest to więc bardzo nowoczesne rozwiązanie, które wybierane jest często ze względu na ekologię. Eko podejście jest obecnie modne i bardzo silnie popierane przez dużą część społeczeństwa na świecie. Również w Polsce świadomość w tej kwestii w ostatnich czasach znacznie wzrosła, co przekłada się na większe zainteresowanie ekologicznymi produktami spożywczymi i rozwiązaniami technologicznymi, w tym również właśnie pojazdami elektrycznymi.

Opłacalna inwestycja na wiele, wiele lat

Poza kwestiami ekologicznymi, samochody elektryczne mają wiele innych zalet. Pierwszą z nich są przede wszystkim koszty utrzymania takiego pojazdu. Koszt przejechania jednego kilometra jest o wiele niższy niż w przypadku klasycznych samochodów spalinowych. Choć ceny prądu również systematycznie idą w górę, to jednak wzrosty te są o wiele niższe niż w przypadku cen ropy na świecie, co przekłada się na wyższe ceny za paliwo wszelkiego rodzaju. Dzięki temu wybór aut napędzanych na prąd jest opcją bardzo ekonomiczną. Sprawia to, że nawet jeśli auta elektryczne są droższe od spalinowych, to ta różnica stosunkowo szybko się zwraca. Nowoczesne pojazdy napędzane prądem są bardzo ciche, co stanowi ich kolejny atut i znacznie zwiększa komfort użytkowania. Kolejną zaletą jest bardzo efektywna praca i to już od zerowej prędkości obrotowej, co nie zdarza się w innych pojazdach samochodowych, a także bardzo wysoka wydajność. Najnowsze modele charakteryzują się także większą pojemnością baterii, dzięki czemu można przejechać wiele kilometrów na jednym ładowaniu.

stacja ładowania pojazdów

Wiele osób obawia się zakupu pojazdu elektrycznego ze względu na słabo rozwiniętą infrastrukturę. Problemem są przede wszystkim punkty ładowań, których niestety nadal jest stosunkowo niewiele. Mimo stałego rozwoju w tym kierunku oraz licznych inwestycji, dla osób mieszkających za miastem jest to często problem. Rozwiązaniem tego zmartwienia mogą być stacje ładowania samochodów elektrycznych, które można zamontować pod swoim domem. Jest to opcja doskonała dla każdego, komu zależy na dogodnym ładowaniu pojazdu elektrycznego w pobliżu swojego domu.

Tags: , ,