Logo
Holowanie – jak wykonać je prawidłowo?
23 gru 2015

Holowanie – jak wykonać je prawidłowo?

Post by Radek

Jeśli  jesteś zablokowany i Twój samochód nie może jechać dalej, być może trzeba będzie holować go do warsztatu mechanika lub bezpiecznego miejsca do samodzielnych napraw. Oto kilka kroków, które pomogą Ci holować samochodów bezpiecznie.

Jaki samochód nadaje się do holowania?

Znajdź kogoś z pojazdem na tyle silnym, aby ciągnąć mógł też Twój. Sedan lub mały samochód prawdopodobnie nie powinny być wykorzystywane do ciągnięcia SUVa lub dużego pickupa.

Kup odpowiednią taśmę holowniczą. W najgorszym wypadku, łańcuch może być używany do holowania pojazdu w niewielkiej odległości, ale może to być niebezpieczne, ponieważ nie łańcuchy nie rozciągają się i pojedyncze fragmenty mogą pęknąć podczas holowania. Nylonowy lub poliestrowy pasek z pętlą końcową jest lepszy dla bezpiecznego holowania.

Znajdź odpowiednie miejsce, aby dołączyć swój pas holowniczy. Zderzak zaczepu przyczepy będzie odpowiedni dla pojazdu holowniczego, ale podpięcie do samochodu do holowania może być trudne, ponieważ elementy zawieszenia nie są przeznaczone do wyciągania ciśnienia i innych elementów metalowych, mogą wyciąć lub przyciąć twój pasek. Idealnie jest gdy posiadamy zaokrąglony element ramy lub zderzak przedni,. który może być wsparciem dla stosowania go do mocowania, ale te znacznie różnią się między pojazdami.

Holowanie samochodów

Co trzeba zrobić zanim zaczniemy holowanie?

Sprawdź hamulce, układ kierowniczy, i lampy ostrzegawcze, aby upewnić się, że działają wystarczająco dobrze w sytuacji holowania. Jeżeli pojazd jest wyposażony w hamulce i układ kierowniczy elektroniczny, ich stosowanie jest ograniczone, jeśli silnik nie zostanie uruchomiony, gdy jest holowany. W tym przypadku, wynajem podnośnika jest lepszym rozwiązaniem.

Złóż kontrolę połączeń holowniczych i przedyskutuj plan sygnalizacji z kierowcą pojazdu, który będzie holował. Zaplanuj dokładnie trasę i staraj się wybrać taką, który pozwala uniknąć zatłoczonych obszarów ruchu lub dróg o wysokim stopniu prędkości.

Wejdź za kierownicę pojazdu holowanego, zwolnij hamulec postojowy, i umieść pojazd w pozycji neutralnej. Przytrzymać pedał hamulca delikatnie, aby zapobiec stoczeniu się pojazdu do momentu zastoju z pojazdu ciągnącego.

 

Jak kierować pojazdami w sytuacji holowania?

Steruj w prostym torze z pojazdu ciągnącego wóz ciągniony. Hamuj nieznacznie, jeśli pojazd ciągnący spowalnia, albo zaczyna się staczać w dół wzgórza, gdzie prędkość może spowodować, że zacznie go wyprzedzić. Zastój w linii holowniczej podczas podróży może spowodować poważny wstrząs, jeśli pojazd ciągnący utraci swoją prędkość nagle. Utrzymuj linię holowania mocno, wtedy ryzyko jest znacznie zmniejszone.

Ważną zasadą holowania pojazdów jest także komunikacja między kierowcami, dzięki której zapobiec można wielu niebezpiecznym sytuacjom, np. w chwili gdy kierowca pojazdu ciągnionego nie widzi dokładnie tego, co dzieje się przed pojazdem holującym, być może będzie potrzebne nagłe hamowanie, ominięcie czegoś (dziury, rowerzysty, pieszego, zwierzęcia). Warto utrzymać stałą komunikację np. przez walkie-talkie lub telefon aby stale wymieniać się informacjami na temat sytuacji drogowej.

Tags: ,