Logo
Jak dobrze zarządzać firmą transportową?
23 mar 2021

Jak dobrze zarządzać firmą transportową?

Post by Redaktor MK

Sprawne zarządzanie firmą transportową obejmuje całkiem dużo obszarów, w których niejednokrotnie przydaje się pomoc firmy zewnętrznej.

Poniżej omówimy aspekty dotyczące prowadzenia księgowości, rozliczeń kierowców i bieżącej obsługi prawnej. Jak wielką rolę odgrywają szkolenia dla personelu? Zapraszamy do lektury!

Najważniejsze aspekty kierowania firma przemysłową

Rozliczenia kierowców

Wielu przedsiębiorców przyznaje, że jednym z największych problemów jest prawidłowe naliczanie wypłaty dla przewoźników. Dzienna dieta dla kierowcy tira, będącego w delegacji na terenie kraju wynosi 30 złotych, a jeśli podróż odbywa się za granicą, wówczas stawka ulega zmianie w zależności od kraju. Kolejnym czynnikiem, który ma wpływ na zmianę wysokości diety, jest czas jej trwania.

Czas pracy kierowców rozliczany jest na podstawie m.in. tachografów, których obsługa jest coraz częściej wspierana przez nowoczesne rozwiązania, znacznie przyspieszające dokonywanie obliczeń. Innym aspektem, związanym ze sprawnym i uczciwym rozliczaniem czasu pracy kierowców, jest skonstruowanie odpowiedniej umowy, która będzie tak zoptymalizowana, aby pracownik otrzymywał godziwą zapłatę, a firma mogła zaoszczędzić na licznych składkach i podatkach na przestrzeni lat.

Porządek w dokumentacji

Zarządzanie firmą transportową rządzi się swoimi prawami. Jednym z aspektów, w których widać to najlepiej, jest dział księgowości. Wynika to z faktu, że prowadzenie teczek osobowych pracowników i obliczanie podatków jest dużo bardziej złożonym procesem, z uwagi m.in. na sposób rozliczania czasu pracy. Trzeba to też łączyć z prowadzeniem dokumentów w sposób, który nie narazi pracodawców na kłopoty.

Konieczna jest również bieżąca wiedza na temat przepisów prawnych, związanych z kwestiami dotyczącymi np. transakcji zagranicznych na terenie Unii Europejskiej, czy też związanych z ujmowaniem w kosztach diet dla kierowców. Z pomocą może przyjść tutaj firma MaWo Group, która kieruje bardzo obszerną ofertę pomocy dla firm transportowych. Obejmuje ona m.in.:

  • określanie źródeł nadpłaconego podatku,
  • raporty rentowności transportowej,
  • prowadzenie ksiąg przychodów i rozchodów,
  • obsługę administracyjną,
  • pomoc w ubieganiu się o zwrot z podatku VAT, naliczonego na terenie Unii,
  • weryfikację kosztów z dodatkowym podziałem na określone auta i pracowników,
  • ewidencja czasu pracy kierowców,
  • przygotowywanie umów.

To naturalnie nie wszystko, w czym może pomóc firma zewnętrzna. A w czym jeszcze, oprócz rozliczeń kierowców czy też prowadzenia działu kadr, firma transportowa może potrzebować pomocy?

Profesjonalna obsługa prawna

ciężarówki

Dokładna znajomość przepisów prawnych nie zamyka się jedynie w finansowym aspekcie prowadzenia firmy transportowej. Rozciąga się to znacznie dalej, a jak wiadomo, do zmian w polskim prawie dochodzi dość często. Dlatego też, aby zaoszczędzić sobie kłopotów, warto skorzystać z fachowej pomocy prawnej, obejmującej nie tylko poradę, lecz także reprezentowanie firmy przed sądem administracyjnym i najwyższym.

Inne aspekty, z jakimi przedsiębiorstwa transportowe mogą mieć problemy, to kontrole z ramienia Państwowej Inspekcji Pracy, urzędu skarbowego, czy też Inspekcji Transportu Drogowego, a także problemy związane z działaniami nieuczciwej konkurencji, czy też w przypadku postępowań likwidacyjnych.

Szkolenia pracowników na wagę złota

Pracownik, który zna swoje prawa i zasady obowiązujące m.in. w zakresie rozliczania czasu pracy to pracownik, który będzie dużo skuteczniej walczył o swoje prawa, a także prawidłowo wykonywał swoje obowiązki tak, by w razie kontroli nie narażać firmy na nieprawidłowości.

Aby uniknąć takich kłopotów, warto przeprowadzać szkolenia, w ramach których personel zdobywa wiedzę m.in. z zakresu czasu pracy zgodna z wymaganiami PIP, czy też w zakresie rozliczeń na podstawie kart kierowców i tachografów.