W razie sytuacji patowej, kiedy z powodu kolizji czy stłuczki twój samochód musi zostać przez parę tygodni w warsztacie – lub, co gorsza, musi zostać zezłomowany, gdyż szkoda była na tyle poważna, że pojazd nie nadaje się już do użytku – wielu kierowców staje przed poważnym problemem. Brak samochodu może dać się mocno we znaki, zwłaszcza jeśli pojazd jest nam niezbędny do codziennych dojazdów czy wręcz wykorzystujemy go w pracy.
Samochód zastępczy – warunki otrzymania
Co może zrobić kierowca w takiej sytuacji? Jednym z rozwiązań jest wynajem samochodu zastępczego – ale niekoniecznie na własny koszt, bo zresztą nie wszystkich na taki wydatek stać. Auto zastępcze można wynająć w ramach likwidacji szkody – nie zapłacisz za to z własnej kieszeni, lecz koszty pokryje ubezpieczyciel.
Jak wszystko jednak ma to swoje zasady, których trzeba się trzymać. Najważniejszą kwestią wydaje się pytanie – kiedy ubezpieczyciel pokryje koszty wynajmu pojazdu zastępczego? Istnieje kilka takich sytuacji, jednak najpewniejszy rezultat mogą uzyskać ci kierowcy ubiegający się o zwrot kosztów wynajmu samochodu zastępczego, którzy potrzebują pojazdu do pracy, ponieważ np. ich praca związana jest z dojazdami. Prowadzenie działalności gospodarczej (niezwiązanej jednak z działalnością rolniczą) jest również rozpatrywane na korzyść roszczącego.
Na korzyść rozpatruje się również sytuacje, gdy samochód jest potrzebny „do zaspokajania czynności konsumpcyjnych i życiowych”, czyli kiedy po prostu pojazd jest bardzo istotny w codziennym funkcjonowaniu, np. by odwieźć dzieci do przedszkola i do szkoły lub w dojazdach do pracy, przy założeniu, że dojazd komunikacją publiczną byłby co najmniej utrudniony.
Kontakt z ubezpieczycielem
Trzeba przyznać, że uzgodnienie z towarzystwem ubezpieczeniowym wszystkich szczegółów i dostarczenie dowodów potwierdzających, że samochód jest nam rzeczywiście potrzebny, bywa męczące. Przede wszystkim ubezpieczyciel nie znajdzie dla nas pojazdu ani nawet zajmującej się takimi usługami firmy. Na szczęście jednak przedsiębiorstwa zajmujące się wynajmem samochodów czy pomocą kierowcom często same oferują wzięcie na siebie formalności i kontaktów z ubezpieczycielem. Tak działa m.in. firma oferująca auto zastępcze we Wrocławiu i okolicach aglomeracji wrocławskiej.
Warto również wiedzieć, że można ubiegać się o pokrycie kosztów takiego wynajmu z dwóch źródeł – pierwszym z nich jest OC sprawcy wypadku. Z kolei kiedy sami jesteśmy sprawcą szkody lub gdy tak orzeka ubezpieczyciel, koszty może pokryć ubezpieczenie AC, jednak trzeba być tu ostrożnym, gdyż może okazać się, że OWU, tak korzystne i niedrogie na początku podpisywania umowy z ubezpieczycielem, nie obejmują zwrotu kosztów wynajmu samochodu zastępczego… Dlatego warto upewnić się, jaki zakres ochrony na jak wiele potencjalnych sytuacji zapewnia twoja polisa.
Jeden komentarz