Logo
Jak wygląda wypożyczanie samochodu? Sprawdź nasze porady
15 lip 2015

Jak wygląda wypożyczanie samochodu? Sprawdź nasze porady

Post by Radek

Jeśli przylatujesz do nowego miasta, warto od razu podjechać do miasta i tam wynająć miejsce w hotelu zamiast wypożyczać auto na płycie lotniska, dzięki czemu zaoszczędzisz na sporych opłatach lotniskowych. Mogą to być oszczędności w cenie wynajmu auta na jeden dzień. Poprzez wypożyczenie pojazdu w centrum miasta, często można uniknąć ogromnych dopłat lotniskowych.

Czy musisz troszczyć się o wypożyczone auto?

Dbaj o kluczyki do stacyjki, jeśli nie masz prywatnego ubezpieczenia auta lub wynajmujesz je zwyczajnie na kartę kredytową, prawdopodobnie zostanie to objęte szkodą kolizyjną – jeśli nie masz ubezpieczenia na auto, możesz wykupić je dodatkowo na miejscu. W razie wątpliwości należy zwrócić się do agenta ubezpieczeniowego lub wystawcy karty kredytowej.

Kabrioletem w podróż
Zanim weźmiesz samochód z wypożyczalni, dokładnie upewnij się, że wszystko jest z nim w porządku. Upewnij się, że światła i kierunkowskazy działają prawidłowo i sprawdź przebieg licznika. Zgłoś wszelkie usterki w wypożyczalni. Zapoznaj się z działaniem samochodu, zanim znajdziesz się w problematycznej sytuacji na mieście. Sprawdź, z której strony znajduje się zbiornik paliwa, dowiedz się, jak korzystać z reflektorów, wycieraczek i kierunkowskazów. To może wydawać się oczywiste, ale warto również zapamiętać markę, model i kolor samochodu – w ten sposób nie stracisz go po raz pierwszy zostawiając go na park w ruchliwym miejscu. Wystarczy 10 minut oględzin, dzięki którym możesz oszczędzić sobie kłopotów.

Jak wygląda sprawa z tankowaniem wypożyczonego pojazdu?

Uważaj na plany prepaidowe na stacji benzynowej. Zawsze napełnij zbiornik przed powrotem do pojazdu tak, abyś płacił tylko za ilość paliwa rzeczywiście używanegp. Staraj się unikać stacji benzynowych tuż w pobliżu lotniska – ceny wydają się być tam najwyższe. Jeśli jesteś w obcym Ci mieście, sprawdź ceny na stacjach paliw w Internecie. Jeśli planujesz podróż o długości powyżej pięciuset kilometrów możesz sporo zaoszczędzić na paliwie.  Może się to wydawać sprzeczne z intuicją, ale wracając samochodem wcześniej może faktycznie zwiększyć się koszt wynajmu. Będziesz musiał często zapłacić opłaty za wczesny powrót (zwykle około 60 zł dziennie), spowodowane jest to tym, iż samochodów oddany wcześniej nie może zostać wypożyczony już następnemu klientowi, gdyż został zarezerwowany dla Ciebie. Oczywiście, zwrot samochodu później (po terminie) również może kosztować więcej – wiele firm wynajmujących samochody tylko daje 30-minutowy okres karencji przed rozpoczęciem wynajmu.

Kontrola samochodu przed oddaniem go do wypożyczalni

Przed opuszczeniem pojazdu, sprawdzić, czy w środku nie zostawiłeś żadnych rzeczy osobistych. Firma nie odpowiada za rzeczy osobiste, dlatego nie możesz domagać się od niej odszkodowania. Z punktu widzenia logiki, pracownicy stacji wynajmu powinni sprawdzić auto w momencie oddania go, aczkolwiek raczej się to nie dzieje. Nie zapomnij sprawdzić bagażnika! Najczęstsze utracone przedmioty zostawione w aucie obejmują telefony komórkowe, okulary przeciwsłoneczne i parasole – mówi nam jeden z pracowników Polo Auto w Szczecinie.

Upewnij się, że operator stacji sprawdzi karoserię w Twojej obecności i że zgadzasz się ewentualne szkody. Sprawdź swoją umowę najmu starannie dla wszystkich opłat.

Tags: , , , , , , , ,