Logo
Jak wyglądają kulisy branży TSL?
26 mar 2018

Jak wyglądają kulisy branży TSL?

Post by Radek

Branża TSL, a więc połączenie transportu, logistyki i spedycji to cieszący się powodzeniem przemysł, którego rozwój od lat bezpośrednio wpływa na światową gospodarkę. Z daleka wydawać by się mogło, że przekazywanie dóbr i towarów z punktu A do punktu B nie wymaga skomplikowanych procedur czy obszernej wiedzy, jednak w rzeczywistości TSL to przedsięwzięcie wymagające zaangażowania i współpracy wielu ogniw. Kulisy działania branży TSL mogłyby zaskoczyć niejedną osobę. Na czym tak naprawdę polega praca osób zaangażowanych w transport, spedycję i logistykę?

Niewidzialna potęga logistyki

Definiowana jako zbiór działań obejmujących planowanie, realizowanie i kontrolowanie sprawnego przepływu towarów logistyka to swoisty kręgosłup całej branży TSL. Choć jej rola, a zarazem i widoczność urosły w ostatnich kilkunastu latach do rangi jednej z najważniejszych dziedzin przemysłu, logistyka jest do dziś traktowa,  jako element transportu. Właściwym rozróżnieniem jest tymczasem kwalifikowanie transportu jako elementu logistyki – bez niej transport na obecną skalę byłby właściwie niemożliwy. Czym zajmuje się logistyka od kulis?

Działania logistyczne to między innymi obsługa klienta, kontrola zapasów, realizowanie zamówień, czy obsługa zwrotów, a także wszelkie czynności związane z planowaniem działań firmy. W sferze planowania można wyróżnić przede wszystkim element tak ważny jak prognozowanie popytu. Choć potocznie transport kojarzy się wyłącznie z przewozem towarów, to jakich zleceń podejmuje się firma TSL jest równie ważne. Na transporcie korzysta bowiem nie tylko nadawca i odbiorca towarów i dóbr, ale również firma zajmująca się jego transportem. Kwestie takie jak lokalizacja zakładów produkcyjnych i magazynów towarowych, planowanie floty transportowej, czy analiza konkretnych działań transportowych leżą po stronie logistyków – jeden zły krok w tej strefie może zaważyć na powodzeniu całego przedsięwzięcia.

orange logistics katowice

Rola spedycji w transporcie

W momencie, w którym zlecenie zostaje przejęte, odpowiedzialność za transport przejmuje dział spedycyjny firmy. To właśnie do spedytora należą wszelkie działania rozumiane jako organizowanie przewozu ładunków. Spedycja jest swojego rodzaju metodą zarządzania i organizowania przesyłki dóbr, której głównym celem jest bezpieczne i efektywne dostarczenie przesyłki we wskazane miejsce. Sam przewóz stanowi w obszarze spedycji najmniej istotny element. Znacznie większą wagę przykłada się na tym etapie do dokumentacji związanej z przesyłką, wszelkim zleceniom przechowywania i składowania materiałów, ich przepakowywania, załadunku, ubezpieczenia, przewozu, odbioru, ewentualnych odpraw celnych czy sprawdzania zawartości przesyłek w odniesieniu do dostarczonej dokumentacji. W najszerszym rozumieniu zadań, jakie przypadają działowi spedycji można powiedzieć, że to spedycja stanowi główne połączenie pomiędzy nadawcą, a odbiorcą przesyłanych towarów – bez odpowiednich dokumentów ich przesyłka byłaby co najmniej niepewna i z góry skazana na niewielkie szanse powodzenia.

Transport jako podstawa branży TSL

Na początku, a zarazem końcu łańcucha działalności branży TSL znajduje się transport. Według definicji jest to przemieszczanie ładunków w określonej przestrzeni przy wykorzystaniu odpowiednich środków transportu. W kontekście branży TSL mianem transportu określa się wszelkie działania w obrębie faktycznego przemieszczania towarów i dóbr z jednego miejsca w drugie, z zachowaniem odpowiednich czynności ustalonych przez dział logistyki i stosując się do dokumentacji przygotowanej przez dział spedycji. Działania pracowników transportu TSL to przede wszystkim prowadzenie wszelkich środków transportu, na których załadowane zostały towary, ale również kontakt z nadawcą i odbiorcą przesyłek oraz weryfikacja ich zawartości.

 

Chcesz poznać czołowe firmy z sektora TSL? Odwiedź portal Logistyczni24.pl! Dzięki niemu poznasz aktualne informacje branżowe, przekonasz się jaka jest aktualnie sytuacja na rynku transportowym oraz poznasz specyfikę najważniejszych polskich firm logistycznych!

Tags: , , , , , ,