Logo
Na co zwrócić uwagę kupując samochód z portalu ogłoszeniowego?
15 paź 2020

Na co zwrócić uwagę kupując samochód z portalu ogłoszeniowego?

Post by Radek

Zakup samochodu jest niezwykle istotną czynnością. Obecnie modele konkretnych marek są coraz nowsze i bardziej dopracowane. Starsze modele wciąż cieszą się dużą popularnością. Niektóre osoby, by kupić nowy samochód, sprzedają swój stary, lecz w pełni sprawny pojazd.


Wiele osób decyduje się na zakup samochodu używanego. Powodem najczęściej są fundusze. Często jednak, dużo osób kupuje sobie samochód używany, jako pierwszy. Darmowe ogłoszenia motoryzacyjne dotyczące sprzedaży samochodu możemy dziś zobaczyć przede wszystkim na portalach społecznościowych i ogłoszeniowych.

Portale ogłoszeniowe są miejscem, które najczęściej służą znajdywaniu pracy i kupowaniu/sprzedawaniu różnych przedmiotów. Każdy z nas zapewne regularnie z nich korzysta. Z racji tej popularności, czasem możemy natrafić na nieprawdziwe ogłoszenia lub wręcz na oszustwa. Trzeba zatem bardzo uważać przy zakupie samochodu przez Internet.

Na co zwrócić uwagę kupując samochód z portalu ogłoszeniowego?

Elementy, na które powinniśmy szczególnie zwrócić uwagę, to między innymi:

  • Prawdziwe dany osoby sprzedającej – jest to kluczowe kryterium. Osoba, której oferta jest ciekawa i prawdziwa, wszystkie informacje są podane, nie ma nic do ukrycia. Imię i nazwisko, numer telefonu oraz miasto i ‘normalne’ propozycje odnośnie cen i odbioru auta, to dowód na dobrego sprzedawcę.
  • Duża liczba zdjęć – samochód musi być sfotografowany z każdej strony i w środku. Dodatkowo, jeśli na masce występują rysy lub niektóre części były wymieniane, również należy to pokazać.
  • Wysoka jakość zdjęć – zdjęcia auta powinny być zrobione w dobrze oświetlonym garażu lub podczas słonecznej pogody. Kolor musi być dobrze widoczny, tak samo jak części samochodu.
  • Dawne usterki i ich naprawa/ wymiana – fakty te muszą znaleźć się w ogłoszeniu. Wiele jest bowiem osób, które chcą kupić samochód, który ma jak najmniej szkód lub w ogóle.
  • Dostęp do informacji dotyczących dotychczasowego użytkowania auta – właściciel samochodu musi mieć kompletną książeczkę samochodu i wszystkie dokumenty, które go dotyczą. W razie jakichkolwiek wątpliwości, my jako zainteresowani kupnem, możemy zajrzeć w dokumenty.
  • Podany numer VIN – numer ten posiada każdy samochód. Dzięki niemu, mechanicy w warsztatach są w stanie rozpoznać dany pojazd w specjalnym programie. Każdy samochód ma inny numer VIN – jest on rejestrowany w sytuacjach takich jak wypadek, kasacja, dachowanie czy zwykłe stłuczki i naprawy.

Jak powinno wyglądać takie ogłoszenie?

W każdym ogłoszeniu, w którym chcemy coś sprzedać, powinny znajdować się rzetelne i prawdziwe informacje. Konieczne jest dodanie wielu zdjęć, by potencjalny kupujący wiedział, z czym ma do czynienia. Rozpoznanie dobrego ogłoszenia może nam znacznie ułatwić podjęcie decyzji.
Warto dodać, że używane samochody – nawet tylko przez rok lub dwa – mogą posiadać niewielkie uszkodzenia, takie jak rysy. Osoba, która sprzedaje samochód, powinna od razu poinformować każdego oglądającego o tym fakcie, a najlepiej umieścić taką informacje w ogłoszeniu.

kluczyki samochodowe

Kupno samochodu wiąże się z wieloma pozytywnymi emocjami. Mimo wszystko należy zachować spokój oraz być ostrożnym podczas finalizowania transakcji.

Osoba, która chce kupić samochód przez Internet, musi znać jak najwięcej szczegółów na jego temat. Auto nie jest zwykłym urządzeniem czy niewielką maszyną – za samochód płacimy duże pieniądze oraz poświęcamy czas, by upewnić się czy z pojazdem jest wszystko w porządku. Sprzedający musi więc być fair co do potencjalnych kupców. Dzisiaj, niestety możemy często natrafić na  próby oszustw czy wyłudzeń. Dlatego tak ważne jest ostrożne przeglądanie ofert.

Tags: ,