Logo
Norma IATF 16949 w branży motoryzacyjnej
21 sie 2018

Norma IATF 16949 w branży motoryzacyjnej

Post by Radek

Nieustanny rozwój rynku produktów luksusowych, nie będących niezbędnymi do przeżycia człowieka sprawia, że dziś domagamy się wysokiej jakości nie tylko w przypadku żywności, ale samochodów, technologii czy urządzeń gospodarstwa domowego.

W kontekście tych pierwszych jakość stanowi w istocie jedno z najważniejszych kryteriów zakupu, często decydując o tym na który samochód ostatecznie się zdecydujemy. Jak jednak potwierdzić swoją jakość produkcji w branży motoryzacyjnej?

Obowiązująca od niedawna norma IATF 16949 jest naturalnym następcą standardu TS 16949 i stanowi jedno z najlepszych narzędzi pracy nad systemami zarządzania jakością w motoryzacji. Jakie są podstawowe założenia normy, jak wpływa ona na pracę przedsiębiorstw i jakie są możliwości certyfikacji do IATF 16949?

Norma IATF 16949 – jakie są jej założenia?

IATF 16949, będąca zamiennikiem normy ISO TS 16949 z roku 2009 stanowi jeden z najbardziej uznanych standardów dla systemów zarządzania jakością w branży motoryzacyjnej, wprowadzony do obiegu przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Przemysłu Motoryzacyjnego.

Z założenia norma ta skupia się specyficznie na systemie zarządzania jakością w firmie, jednak nie jest tym samym, co bardziej ogólna norma ISO 9001. Branża motoryzacyjna jest bowiem na tyle specyficzna, że wymagania wspomnianej wyżej normy nie stanowiły wystarczającej podstawy do zbudowania zrównoważonej strategii działania na rzecz poprawy jakości produkcji i zarządzania firm.

IATF 16949 jest więc normą ISO 9001, która została dodatkowo rozbudowana o kwestie takie jak śledzenie łańcucha dostaw pod kątem ewentualnych zagrożeń i nieprawidłowości ze strony stosowanych materiałów, kontrolę nad systemami gwarancyjnymi, konieczność śledzenia wyrobów i możliwość ich identyfikowalności czy też aspekty środowiskowe.

Produkcja kierownic samochodowych

Możliwości certyfikacji IATF 16949

Przedsiębiorstwa, które chcą działać w zgodzie z normą IATF 16949 i zapewnić sobie przewagę konkurencyjną w postaci certyfikatu mają taką szansę, ponieważ norma wywodząca się przecież z obowiązującej wcześniej TS 16949 jest kompatybilna z innymi standardami ISO i z łatwością dopasowuje się do stosowanych już systemów zarządzania. Wdrożenie normy IATF 16949 w firmie powoduje stworzenie stabilnego, zrównoważonego systemu zarządzania i kontroli ryzyka i zagrożeń w firmie, gwarantuje łatwość w opracowywaniu strategii radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych, motywuje do podejmowania działań doskonalących procesy produkcyjne i ułatwia zdobywanie nowych kontraktów i klientów dzięki formalnemu potwierdzeniu kompetencji poprzez certyfikat.

Certyfikacja do normy IATF 16949 nie powinna stanowić też większego problemu dla przedsiębiorców, którzy stosowali się do tej pory do wytycznych normy TS 16949.

Zmiany w niej wprowadzone są zauważalne, jednak nie wnoszą do firmy chaosu związanego z całkowitym przeprogramowaniem systemu zarządzania jakością w celu sprostania nowym wymogom. Wystarczy przeprowadzenie audytu wewnętrznego sprawdzającego zgodność systemu z normą IATF 16949 i uzupełnienie luk, by swobodnie przejść ze starszego certyfikatu na zupełnie nowy, działający na dokładnie tych samych zasadach.

Dlaczego warto certyfikować się do IATF 16949?

Posiadanie uznanego na arenie międzynarodowej certyfikatu jakości IATF 16949 stanowi niezawodny sposób wyróżnienia firmy na tle konkurencji i jest najlepszym dowodem na to, że przedsiębiorstwo podchodzi poważnie do kwestii związanych z jakością i bezpieczeństwem swoich produktów. Posiadanie certyfikatu IATF 16949 porządkuje procesy i działania firmy, wprowadzając ją na tor zrównoważonego rozwoju opartego o baczną obserwację ryzyka, podejmowanie przemyślanych działań, dążenie do ciągłego doskonalenia i uwzględnianie kwestii jakości w całym łańcuchu dostaw.

Z punktu widzenia firmy, wdrożenie normy IATF 16949 może mieć realny wpływ na obniżenie kosztów produkcji, zwiększenie jej efektywności i poprawę produktywności na poszczególnych stanowiskach pracy. Sam certyfikat to także motywacja do ciągłego polepszania swojej postawy i utrzymywania prestiżowego wyróżnienia, które pozwala na działanie na rynku globalnym.