Logo
Nowe przepisy dotyczące złomowania samochodów
31 lip 2015

Nowe przepisy dotyczące złomowania samochodów

Post by Radek

Czasami samochodu nie jest w stanie uratować nawet najlepszy mechanik. Choćby zresztą próbował, koszty naprawy mogą przekroczyć wartość samego pojazdu, więc gra jest niewarta świeczki. Jakie pozostają nam opcje?

Złomowanie pojazdów

Bywa, że samochód z racji swojego słusznego wieku nie nadaje się już do jazdy, bo nie może zagwarantować bezpieczeństwa pasażerom. Silna korozja, długotrwałe wystawienie na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych czy po prostu wieloletnia eksploatacja mogą doprowadzić nawet najlepszy samochód do stanu, w którym auto nie powinno już wyjeżdżać na drogę.

autokasacja Warszawa

Wtedy jednym z rozwiązań jest złomowanie – a warto wiedzieć, że od 1 lipca 2015 weszła w życie nowelizacja przepisów dotyczących recyklingu samochodów. Oznacza to, że sprowadzając jakiekolwiek auto z zagranicy i rejestrując je, kierowca nie musi już wnosić opłaty recyklingowej w wysokości 500 złotych. Ponadto, kiedy samochód jest przeznaczony do demontażu, wykonanie usługi jest od tej pory darmowe. Obowiązuje to w przypadku samochodów polskich oraz sprowadzonych z państw należących do Unii Europejskiej oraz do Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Nowe prawo ukróca też działania szarej strefy, bo zabrania się wydawania oświadczeń o przyjęciu pojazdu do utylizacji bez jego faktycznej kasacji. Jak się okazuje, aż 65% pojazdów oficjalnie wycofanych z eksploatacji nadal może jeździć po polskich drogach – nowe przepisy mają zmienić ten stan. To jedno z działań mających na celu poprawienie bezpieczeństwa na drogach w kraju.

Profesjonalna autokasacja

Aby autokasacja była legalna, należy ją przeprowadzić w autoryzowanej stacji demontażu pojazdów, która posiada zezwolenia od stosownych organów państwowych – np. Autokasacja Płock posiada uprawnienia Wojewody Mazowieckiego, na mocy których może przeprowadzać złomowanie samochodów. Większość stacji tego typu oferuje również usługi w zakresie autoszrotu, skupu samochodów na części oraz sprzedaży części z używanych samochodów.

kasacjaauta2

Przeznaczając samochód do złomowania warto zadbać o to, by nie zostawić w nim nic wartościowego – pracownicy stacji oczywiście dokładnie sprawdzą auto, ale być może właściciel chce zatrzymać pewne części z wyposażenia, które są przecież jego własnością. Na demontaż trzeba również zabrać odpowiednie dokumenty – dowód osobisty i dowód rejestracyjny, kartę pojazdu, jeśli była wydana, oraz tablice rejestracyjne lub dokumenty poświadczające własność – jeśli właścicielem jest inna osoba, niż wskazana w dowodzie rejestracyjnym.

Tags: ,

Jeden komentarz