Logo
Skradziony samochód! Czy można było tego uniknąć?
19 lip 2021

Skradziony samochód! Czy można było tego uniknąć?

Post by Redaktor MK

Z każdym rokiem w samochodach stosuje się coraz to nowsze i sprawniejsze systemy zabezpieczeń. Wszystko po to, aby uniknąć kradzieży pojazdu.

Jednak złodzieje samochodów to najczęściej bardzo doświadczone w tym temacie osoby, które bardzo dobrze znają się na poszczególnych modelach samochodów i ich systemach bezpieczeństwa. To sprawia, że nawet najnowocześniejszy samochód, który posiada najbardziej zaawansowane systemy, można w jakiś sposób ukraść, dlatego tak ważne jest, aby stosować w swoich samochodach dodatkowe systemy ochronne, o których złodziej nie będzie wiedział, a które pozwolą szybko zlokalizować skradziony pojazd lub też nie dopuścić do kradzieży.

Co przyciąga złodziei?

Złodziei może przyciągać marka samochodu, ponieważ patrząc na statystyki, najczęściej kradzione są samochody takich marek jak np. Toyota, Audi czy też BMW. Oczywiście nie oznacza to, że właściciel samochodu tej marki jest skazany na utratę samochodu. Jednak osoby posiadające samochody tych marek powinny zainteresować się wyposażeniem ich w dodatkowe systemy antykradzieżowe. 

Złodziei może przyciągnąć także sposób garażowania samochodu. Dużo łatwiej jest ukraść samochód stojący przed domem niż samochód ze strzeżonego parkingu lub garażu. Dlatego warto zadbać o to, aby w odpowiedni sposób przechowywać samochód podczas gdy nim nie jeździmy.

Nie warto stwarzać sytuacji, które może wykorzystać złodziej, ponieważ wtedy zwiększa się ryzyko utraty samochodu. Bardzo ważne jest również to, aby nie zostawiać uchylonych szyb w samochodzie, ponieważ doświadczony złodziej może to z pewnością wykorzystać.

Warto pamiętać również o tym, aby wartościowe przedmioty pozostawione w samochodzie, chować w taki sposób, aby nie były widoczne z zewnątrz i nie przyciągały uwagi. W takiej sytuacji może nie stracimy samochodu, ale istnieje duże ryzyko, że ktoś ukradnie nam tę wartościową rzecz, którą zostawimy np. na fotelu.

W jaki sposób można zabezpieczyć samochód przed kradzieżą?

W celu dodatkowego zabezpieczenia samochodu przed kradzieżą można stosować różne rozwiązania. Jednak niewątpliwie jednym z najpopularniejszych i najbardziej praktycznych systemów jest monitoring pojazdów w Katowicach. Dzięki temu rozwiązaniu i zamontowanemu w samochodzie lokalizatorowi GPS dostajemy dane na temat dokładnej i aktualnej lokalizacji pojazdu.

Oprócz możliwości odnalezienia skradzionego pojazdu możemy wykorzystywać te dane również w inny sposób. Często firmy posiadające flotę pojazdów montują w nich tego typu lokalizatory, przez co dostarczają one informacji o drodze, jaką przebył dany pojazd. To sprawia, że w sposób bardzo dokładny można sprawdzić, gdzie w danym czasie jest samochód i czy pracownik wykorzystuje go w sposób zgodny z jego przeznaczeniem. Dodatkowo pozwala to zoptymalizować pracę całej floty pojazdów.

Lokalizator GPS to nieduże urządzenie, które montuje się zawsze w niewidocznym miejscu np. pod tapicerką samochodu. Dzięki temu, w przypadku kradzieży samochodu złodziej nie jest świadomy, że dany pojazd jest pod stałym monitoringiem GPS i w taki sposób może zostać złapany na gorącym uczynku.

Lokalizatory GPS mogą działać za pośrednictwem Internetu jak i sieci komórkowej. Mogą one współpracować również z innymi systemami w samochodzie takimi jak np. immobiliser. Dzięki temu oprócz namierzenia pojazdu mogą one uniemożliwić poruszanie się nim, w przypadku, gdy właściciel wyśle SMS z odpowiednią komendą lub włączy tego typu funkcję w aplikacji przeznaczonej do kontrolowania lokalizatora GPS. Rozwiązanie tego typu może nie uchroni samochodu przed kradzieżą, ale na pewno pozwoli go szybko odzyskać.

kradzież aut

Dlaczego warto stosować dodatkowe rozwiązania antykradzieżowe?

Obecni złodzieje samochodów są bardzo doświadczeni i często działają w zorganizowanych grupach. To sprawia, że bardzo ciężko uniknąć kradzieży samochodu w sytuacji, gdy nasz pojazd zostanie już namierzony przez potencjalnych złodziei.

Pomimo tego, że we współczesnych samochodach stosuje się bardzo dużo różnego rodzaju zabezpieczeń, to doświadczony złodziej i tak będzie wiedział jak sobie z nimi poradzić, dlatego najlepszym rozwianiem jest wyposażenie samochodu w dodatkowe systemy antykradzieżowe, których złodziej nie będzie się spodziewał. Zastosowanie przykładowo lokalizatora GPS, pozwoli nam namierzyć skradziony samochód, dzięki czemu szybko będziemy mogli go odzyskać.