Logo
Zaopatrz się w zestaw części od Deutz-Fahr przed sezonem!
26 mar 2021

Zaopatrz się w zestaw części od Deutz-Fahr przed sezonem!

Post by Radek

Wraz z nadejściem wiosny, rozpoczyna się również sezon intensywnych prac polowych. Bez względu na to czy maszyny rolnicze były używane w czasie zimy, czy też stały nieużywane od jesieni, zanim przystąpimy do działania w nowym sezonie, wymagany jest szczegółowy przegląd, przeprowadzony przez wykwalifikowanych serwisantów.

Jak przygotować maszyny rolnicze przed sezonem?

Maszyny rolnicze wymagają systematycznej konserwacji, szczególnie przed nowym sezonem. Warto również zadbać o stosowne naprawy, jeśli istnieje taka potrzeba. Na pewno po takim przygotowaniu do sezonu, maszyny rolnicze odwdzięczą się długą i niezawodną pracą. Dzięki temu można zaoszczędzić również sporo pieniędzy, ponieważ na jesień po sezonie maszyny będą w zdecydowanie lepszym stanie, co pozwala uniknąć wielu niepotrzebnych napraw.

Również posezonowa naprawa, przegląd oraz konserwacja, jest bardzo ważna. Rolnicy, którzy jesienią zadbali w taki sposób o maszyny, na wiosnę unikną napraw i konserwacji, muszą wykonać jedynie przegląd. Oczywiście istotne w tym przypadku jest również odpowiednie przechowywanie maszyn w okresie zimowym. Każdy sprzęt rolniczy powinien być garażowany w suchych, czystych i przewiewnych miejscach. Przechowywanie ich na zewnątrz bez zadaszenia nie jest dobrym pomysłem, ponieważ w tym przypadku są one narażone na zmiennie i niekorzystne warunki atmosferyczne co może powodować procesy korozyjne i uszkodzenia spowodowane niskimi temperaturami i wilgocią.

Jak nie przechowywać pojazdów rolniczych?

kombajn w polu

Niezalecane jest również przykrywanie maszyn rolniczych plandekami budowlanymi. Owszem, zapewni to ochronę przed słońcem i opadami atmosferycznymi, ale pod plandeką gromadzi się wilgoć, która nie ma możliwości odparowania. Może to powodować procesy korozyjne i innego rodzaju uszkodzenia sprzętu. Szczególnie części elektroniczne są mocno narażone na uszkodzenia w warunkach wysokiej wilgotności powietrza.

Nowsze maszyny są bardziej zaawansowane technologiczne, nie zmienia to jednak faktu, że w taki sam sposób są narażone na uszkodzenia, spowodowane niewłaściwym przechowywaniem i nieodpowiednim dbaniem o nie.

W przypadku nowo zakupionych maszyn warto zapoznać się z instrukcją obsługi. Znajdują się w niej informacje od producenta na temat wymiany poszczególnych, terminów niezbędnej diagnostyki i konserwacji, a także zalecenia co do warunków przechowywania.

Ciągnik, czyli najważniejszy pojazd każdego rolnika

Systematyczne przeglądy i konserwacja każdego sprzętu rolniczego jest ważne, jednak najważniejsze jest odpowiednie dbanie o ciągnik, ponieważ jest to najważniejszy pojazd każdego gospodarstwa rolnego. Bez sprawnego ciągnika sezon z góry można uważać za nieudany, dlatego warto odpowiednio przygotować go do sezonu. Zacząć należy od przeglądu całego pojazdu a w szczególności silnika. Oceniając stopień zużycia poszczególnych części, będziemy mogli z wyprzedzeniem zadbać o ich wymianę. Pozwoli to na sprawne przepracowanie sezonu bez niemiłych niespodzianek w postaci nagłych usterek.

specjalistyczny kombajn

Większość mniej wymagających czynności serwisowych można przeprowadzić we własnym zakresie, w szczególności w przypadku starszych ciągników. Wymaga to jedynie podstawowej wiedzy i doświadczenia o mechanice pojazdów rolniczych. Nowsze modele ciągników z racji ich zaawansowanej technologicznie budowy i dużej ilości elektroniki, wymagają już ingerencji ze strony profesjonalnych serwisantów maszyn rolniczych.

Jakie części i wyposażenie najczęściej wymagają wymiany?

Przed nowym sezonem warto zadbać o części ciągnika, które mają największy wpływ na jego prawidłowe funkcjonowanie.

Przy pracach polowych, filtry, które zapewniają właściwy dopływ powietrza do cylindrów, często ulegają zapchaniu. Warto to sprawdzić i w razie potrzeby wymienić je na nowe. Ma to znaczący wpływ na zużycie paliwa i ogólną kulturę pracy silnika. Należy zadbać również o okresową wymianę olejów przekładniowych i silnikowych. W tym przypadku nie warto czekać na nowy sezon i najlepiej zrobić to już po zakończeniu sezonu, na jesień.

W oleju wskutek spalania paliwa gromadzą się związki siarki, które mogą powodować korozję, dlatego nie warto czekać z jego wymianą do wiosny. Warto również, skontrolować chłodnicę i poziom płynu chłodniczego, w razie potrzeby wymienić go lub dolać. Przed sezonem należy również zadbać o prawidłowe ciśnienie w oponach i w razie potrzeby uzupełnić powłoki malarskie, które po poprzednim sezonie mogą być w złym stanie. Resztę prac diagnostycznych warto zlecić wykwalifikowanemu serwisowi maszyn rolniczych. Systematyczne dbanie o maszyny rolnicze, pozwoli zaoszczędzić pieniądze na niepotrzebne naprawy, a także zagwarantuje długoletnią i prawidłową pracę każdego sprzętu rolniczego.

Jeden komentarz