Logo
Zostań bezpiecznym kierowcą
14 sie 2019

Zostań bezpiecznym kierowcą

Post by Radek

Za każdym razem, gdy siadamy za kierownicą, operujemy samochodem, który nieodpowiednio używany może okazać się naprawdę niebezpieczny. Niezależnie od tego czy jesteśmy doświadczonymi kierowcami, czy właśnie zdaliśmy egzamin na prawo jazdy, zawsze istnieje potrzeba, aby doskonalić swoje umiejętności. Dzięki temu sami jesteśmy bezpieczniejsi i polepszamy jakość ruchu na polskich drogach.

Wybierz odpowiednią szkołę nauki jazdy

Wybór odpowiedniej szkoły nauki jazdy jest kluczowy. To tam wyrabiamy sobie pierwsze nawyki związane z prowadzeniem auta. Jeżeli będą one prawidłowe to będą stanowiły idealne podstawy. Jednak jeżeli już na tym etapie nabędziemy złych nawyków to może być nam ciężko je zmienić.

Dobrzy instruktorzy uczą nas jeździć bezpiecznie i nie podejmować zbędnego ryzyka. W praktyce uczymy się identyfikować niebezpieczeństwo na drodze i go unikać. W dobrej szkole jazdy uczymy się nie tylko jak zdać egzamin, ale także jak być doskonałym kierowcą.

Dostosuj prędkość do warunków na drodze

Wszyscy chcemy szybciej dotrzeć do celu, ale przekroczenie prędkości naprawdę zwiększa ryzyko wypadku lub otrzymania mandatu. To prosta matematyka i wielu ekspertów potwierdza, że lepiej jechać z zalecanymi prędkościami lub poniżej nich. Zwłaszcza jeżeli warunki atmosferyczne są słabe.

Bądź skoncentrowany

Przez cały czas zwracajmy uwagę na drogę. Wielozadaniowość podczas jazdy może być bardzo groźna, więc odsuńmy wszystkie elementy rozpraszające uwagę i skupmy się na tym, co dzieje się wokół nas. Zapomnijmy o telefonach, smsach, malowaniu się podczas jazdy czy jakichkolwiek innych czynnościach.

Łatwo można zauważyć, że wypadki na drodze często następują jeden po drugim. Jest tak dlatego, że kierowcy najpierw stoją w korku, a potem mijając wypadek chcą zobaczyć co się stało. Dekoncentrują się i łatwo jest o następną stłuczkę. Mijając kraksę skupmy się na prowadzeniu. Ze względu na koordynację ręka-oko, jeśli nasze oczy patrzą w prawo, nasz pojazd również pojedzie w prawo.

bezpieczny kierowca

Stosuj się do przepisów

Przepisy ruchu drogowego, od ograniczeń prędkości po znaki poziome na jezdni, służą nam po to, aby dotrzeć bezpiecznie do celu. Kiedy je łamiemy inni kierowcy nie wiedzą co zamierzamy. Łatwo wtedy o stłuczkę, a nawet o wypadek. Wyprzedzanie na podwójnej ciągłej czy jazda pod prąd to tylko niektóre często popełniane wykroczenia, które prowadzą do tragedii.

Wykonuj regularne przeglądy samochodu

Troszczmy się o samochód, którym jeździmy. Problemy z silnikiem, chłodnicą, hamulcami czy naszymi oponami mogą przyczynić się do wypadku tak samo, jak nieodpowiedzialne zachowanie na drodze. Nie zapominajmy, że jeżeli nasze auto jest w złym stanie technicznym to policja może nam zabrać dowód rejestracyjny pojazdu.

Przygotuj się do długich, zagranicznych tras

Nawet jeżeli jesteśmy świetnymi kierowcami to przed dłuższym, wakacyjnym wyjazdem powinniśmy odpowiednio się przygotować. Przede wszystkim dokładnie sprawdźmy trasę i zaplanujmy postoje oraz odpoczynek. Nawet najlepszy kierowca musi robić sobie przerwy, ponieważ nie jest w stanie utrzymać swojej koncentracji. Warto zaplanować postoje, na których będziemy mogli rozprostować nogi, skorzystać z toalety, napić się i coś przekąsić. Optymalnym rozwiązaniem jest prowadzenie na zmiany z kimś innym, połączone z regularnymi postojami.

Jeżeli wybieramy się za granicę to koniecznie sprawdźmy jakie tam są przepisy ruchu drogowego. Niezależnie od tego czy jedziemy własnym samochodem, czy planujemy wynająć auto na miejscu. Często w innych krajach przepisy różnią się od tych w naszym kraju, ruch może być lewo- lub prawostronny, a znaki wyglądają inaczej. Przygotujmy się na to.

Tags: , ,