Logo
Czym jest alternator?
3 sty 2018

Czym jest alternator?

Post by Radek

W każdym, zarówno starszym, jak i nowszym modelu samochodu, nieodłącznym elementem jest alternator. W wyposażeniu każdego samochodu znajduje się akumulator, dzięki któremu możemy uruchomić samochód. Alternator jest odpowiedzialny za zasilanie baterii akumulatora. Warto wiedzieć, że urządzenie to zostało skonstruowane przez światowej sławy wynalazcę, Nikolę Teslę.
Ze względu na sposób działania, alternator nosi również popularną nazwę – prądnica prądu przemiennego. Istnieje również prądnica prądu stałego, jednak budowa alternatora jest o wiele lepsza, dzięki czemu jest częściej stosowana.
Alternator jest przymocowany do silnika. Dodatkowo, jest on połączony z wałem korbowym za pomocą pasma wielorowkowego lub klinowego (w starszych modelach aut). Wał korbowy napędza alternator. Główną częścią alternatora jest nieruchomy stojan oraz wirnik, który pełni rolę elektromagnesu. Dodatkowo, wirnik wytwarza pole magnetyczne oraz indukuje prąd.
Rolą alternatora, jest wytwarzanie prądu zmiennego. Wymaga to zastosowania układu prostującego.

Jak działa alternator?

Przede wszystkim, warto zacząć od podstawowej funkcji, jaką posiada alternator. Otóż, jest to przemiana energii mechanicznej w prąd przemienny. Prąd jest wytwarzany w alternatorze, w nieruchomych uzwojeniach stojana. Magnetyczne pole wirnika współgra ze stojanem.
Uzwojenia robocze znajdują się przede wszystkim w stojanie, przez co nie zachodzi potrzeba stosowania tzw. komutatora. Uzwojenia wirnika mają za zadanie pobudzać alternator do pracy.

Prąd, który wytwarzany jest przez alternator, jest wykorzystywany do bieżącego zasilania wszystkich rodzajów osprzętu, jaki znajduje się w samochodzie. Dodatkowo, prąd jest odpowiedzialny za stałe doładowywanie akumulatora.

Warto wspomnieć również o aspekcie, jakim jest wytrzymałość. Alternator, jako jedna z głównych części samochodu, jest odpowiedzialny za możliwość uruchomienia pojazdu. Wytrzymałość alternatora nie posiada jednak żadnej określonej reguły. Urządzenie to bowiem będzie działać w jeden sposób. Istotne jest jednak, kto jest producentem alternatora oraz to, w jaki sposób alternator został stworzony.

Naprawa alternatorów - AutoElektro Ruda Śląska

Liczy się jednak to, w jaki sposób i gdzie umiejscowiony jest alternator. Nie można go umieścić za nisko – wiąże się to bowiem z ryzykiem, że do urządzenia będzie dość szybko przywierał brud. Wszelkie zabrudzenia mają negatywny wpływ na alternator i cały układ samochodu. Przez ubrudzony alternator, jest on narażony na szybsze zużycie. Zbyt niskie umiejscowienie alternatora jest również częstą przyczyną pęknięć urządzenia. Alternator, po zetknięciu się z zimną temperaturą, gdzie w trakcie jest rozgrzany, może ulec pęknięciu lub podobnej awarii.

Jak sprawdzić, czy alternator działa prawidłowo?

Jakiekolwiek problemy związane z alternatorem, są kontrolowane przez lampkę – kontrolkę. Zapalona kontrolka może oznaczać, iż alternator jest uszkodzony , zepsuty lub zużyty. Najczęściej jednak, zapalona kontrolka świadczy o niewłaściwym podłączeniu alternatora do ładowania. Napięcie musi się mieścić w określonym przez producenta przedziale. Nie powinno być ono ani zbyt wysokie, ani za niskie. Niższe ciśnienie może doprowadzić do szybkiego rozładowania akumulatora. Za wysokie napięcie, może szybko uszkodzić alternator.

Zdarza się, iż kontrolka nie zapala się. W sytuacji, gdy nasz samochód nie jest wyposażony w kontrolkę, lub nie zapala się ona w razie jakiejkolwiek awarii, możemy rozpoznać uszkodzenie alternatora poprzez nadmierne i szybkie rozładowywanie się akumulatora.

W każdym samochodzie, zarówno w starszych, jak i bardziej nowoczesnych modelach, alternator stanowi jedną z głównych części. Opisane wyżej zadania, za jakie odpowiedzialny jest alternator, umożliwia nam uruchomienie pojazdu. Działanie urządzenia zapewnia nam sprawne działanie samochodu.


Wpis powstał przy współpracy z firmą AutoElektro: http://www.alternator-rozrusznik.pl/naprawa-rozrusznikow-i-alternatorow-w-rudzie-slaskiej/.

Tags: