Logo
Czym wypompować wodę z zalanego garażu?
5 lis 2021

Czym wypompować wodę z zalanego garażu?

Post by Radek

Zalanie garażu to dość częsty problem szczególnie w przypadku garażów znajdujących się poniżej poziomu gruntu lub tych zlokalizowanych na terenach zalewowych. Usuwanie skutków zalania to trudny i czasochłonny proces, dlatego, aby był on skuteczny, należy zawsze zlecić to zadanie profesjonalistom.

W jakich sytuacjach w garażu może pojawić się woda?

Przyczyn zalania garażu jest naprawdę sporo. Najczęstszym problemem jest z pewnością powódź spowodowana intensywnymi opadami lub wylaniem pobliskiej rzeki. W takim przypadku najbardziej narażone są garaże znajdujące się pod poziomem gruntu, lub te, które zostały w nieprawidłowy sposób zaprojektowane. Inną przyczyną zalania może być np. uszkodzenie instalacji kanalizacyjnej lub wodnej w domu i zalanie garażu, który jest częścią budynku mieszkalnego. Z tego względu warto zadbać o to, aby garaż posiadał odpowiedni system odprowadzający wodę i uniemożliwiający przedostanie się jej do jego wnętrza.

Z jakimi zagrożeniami wiąże się zalanie garażu?

Zalanie to bardzo poważny problem, który może doprowadzić do znaczących zniszczeń w zależności od ilości wody w zalanym garażu, przyczyny zalania, czasu, jaki minął od zalania do momentu pozbycia się wody z pomieszczenia i wielu innych czynników. Garaż to miejsce, w którym przechowywany jest samochód, motocykl lub inny pojazd mechaniczny, a także różnego rodzaju wartościowe urządzenia takie jak kosiarka, elektronarzędzia itp. Z tego względu zalanie może spowodować naprawdę ogromne straty materialne i zmusić właściciel do poniesienia sporych kosztów naprawy lub zakupu uszkodzonych pojazdów i urządzeń.

Poziom zniszczeń, jakie może wyrządzić woda zależy także od tego gdzie znajduje się garaż, czy jest to osobny budynek, czy np. pomieszczenie znajdujące się poniżej poziomu gruntu np. pod domem. W tym drugim przypadku garaż znacznie bardziej narażony jest na zalanie, a usunięcie z niego wody może być dość problematycznie, podobnie jak ma to miejsce w przypadku piwnicy.

Zalanie garażu, który jest częścią domu, może narazić na uszkodzenia fundamenty budynku, instalację elektryczną i inne ważne elementy.

Sprzątanie po zalaniu garażu

Gdzie szukać pomocy w przypadku zalania garażu?

Jeśli doszło do zalania garażu, to aby pozbyć się wody oraz wszelkich innych skutków tego zdarzenia potrzebujemy profesjonalnej pomocy. W pierwszej kolejności mogą nam pomóc strażacy, którzy z pewnością bardzo szybko zjawią się na miejscu zdarzenia i dzięki temu, że dysponują profesjonalnymi pompami, sprawnie poradzą sobie z wypompowaniem wody. Pozwoli to znacząco zminimalizować szkody, jakie wyrządziła woda.

Następnie warto także powiadomić o zalaniu profesjonalną firmę zajmującą się realizacją usługi sprzątanie po zalaniu garażu. Tego typu firmy dysponują odpowiednio przeszkolonym personelem oraz profesjonalnym sprzętem, który pozwoli szybko pozbyć się wody z garażu, osuszyć go dokładnie i przeprowadzić kompleksową dezynfekcję oraz dezodoryzację (pozbywanie się nieprzyjemnych zapachów). Dzięki temu garaż już po niedługim czasie będzie w pełni oczyszczony o gotowy do ponownego użytkowania.

Jakiego sprzętu używa się w celu wypompowania wody z zalanych pomieszczeń?

Wypompowywanie wody z zalanych pomieszczeń w tym także garażu to czasochłonny proces, który wymaga zastosowania specjalistycznego sprzętu. Najważniejszym urządzeniem wykorzystywanym w tym celu jest oczywiście pompa odwadniająca. Jednak w przypadku zalania np. z powodu powodzi, nie można użyć zwykłej pompy, a musi to być urządzenie o określonych parametrach i właściwościach.

Najczęściej w tym celu używa się pomp pozwalających na przepompowywanie brudnej wody. Tego typu sprzęt charakteryzuje się większą średnicą przelotową wirnika oraz wyposażony jest w filtr wstępny, oraz rozdrabniacz, które zapobiegają zapchaniu i zablokowaniu się pompy. Oprócz tego ważne jest, aby tego typu pompa posiadała metalowy wirnik, ponieważ plastikowy bardzo szybko może ulec uszkodzeniu. Dzięki temu bez problemu można wypompowywać nawet bardzo zabrudzoną wodę.

Sprzątanie po zalaniu garażu

Pompy przeznaczone do wypompowywania wody po zalaniach występują na rynku w wersji elektrycznej lub spalinowej. Pompy elektryczne sprawdzą się dobrze podczas wypompowywania niewielkiej ilości wody, z niedużych pomieszczeń. Jednak w przypadku poważniejszych zastosowań niezbędne może okazać się użycie pompy spalinowej, która jest zdecydowanie wydajniejsza.