Logo
Wszystko o olejach silnikowych
1 gru 2017

Wszystko o olejach silnikowych

Post by Radek

Podobnie jak człowiek, nasz samochód także potrzebuje płynów, żeby poprawnie funkcjonować. Nie możemy o tym zapominać, ponieważ nie wyniknie z tego nic dobrego. Olej silnikowy powinniśmy wymieniać, kiedy nastąpi taka potrzeba, warto także co jakiś czas sprawdzać jego poziom, szczególnie przed udaniem się w dalszą podróż swoim samochodem.

Olej silnikowy

Spełnia kilka funkcji w naszych samochodach, chroni silnik, utrzymuje go w czystości, smaruje ruchome elementy, a także walczy z wilgocią. W swoim składzie posiada dodatki przeciwkorozyjne, przeciwutleniające, utrzymujące zanieczyszczenia w jednorodnej zawiesinie, a także zwiększające smarowność, obniżające temperaturę krzepnięcia i pienienia się oleju. Bez wątpienia olej jest nam niezbędny, dlatego warto wybrać dobry gatunek. W wyborze będą pomocne różnego rodzaju zestawienia, badania zajmujące się jakością.

Oprócz tego warto też wiedzieć, że oleje różnią się od siebie także ze względu na swoje pochodzenie, ponieważ mogą to być produkty destylacji ropy naftowej, destylaty ropy naftowej poddane uszlachetnieniu, destylaty ropy naftowej poddane rozbudowanemu uszlachetnieniu, poliolefinów, a także z innych baz olejowych otrzymywanych poprzez syntezę chemiczną. Wymianę oleju warto zlecić profesjonalnemu serwisowi, w którym mamy gwarancję poprawnie wykonanej usługi oraz użycia wysokiej jakości oleju. Na terenie Szczecina i okolic zapraszamy do kontaktu z http://carwit.pl

silnik samochodowy

Zastosowania oleju silnikowego

Chłodzi silnik

Silnik można chłodzić oczywiście cieczą chłodzącą, jednak nie odprowadza ona ciepła ze wszystkich części silnika. Tam, gdzie nie dociera płyn – czyli głównie układ karbowany, ścianki cylindrów, tłoki i częściowo rozrząd – funkcję chłodzenia przejmuje olej silnikowy. Szacuje się, że odprowadza on nawet do trzydziestu procent wydzielającego się w silniku ciepła. Chłodzenie silnika jest niewątpliwie przydatną cechą oleju, szczególnie w okresie letnim. Powinniśmy wtedy utrzymywać go w miarę możliwości na jak najwyższym poziomie, szczególnie jeżeli planujemy dłuższą jazdę autostradą.

Smarowanie ruchomych elementów

Podczas użytkowania właściwości oleju – czyli smarownie ruchomych elementów – mogą się pogorszyć. Jest to naturalne i nie świadczy o jakości oleju. W takim przypadku mamy do czynienia ze spadkiem wytrzymałości oleju. W celu zapobiegnięcia wynikającym z tego powodu skutkom, należy w porę zauważyć ubytki i wymienić olej.

Utrzymanie silnika w czystości

Za utrzymanie silnika w czystości są odpowiedzialne dodatki myjące znajdujące się w oleju. Polega to na tym, że niepożądane substancje i obiekty, zostają zebrane przez olej podczas pracy silnika oczyszczając go w ten sposób. Funkcje czyszczące maleją razem z użytkowaniem oleju, co jest kolejnym argumentem za tym, żeby uzupełniać go, gdy jest taka potrzeba.

Walczy z wilgocią

Woda jest wszędzie, skrapla się wewnątrz naszego samochodu szczególnie w zimne dni i miesza się z olejem. Na szczęście struktura oleju potrafi sobie z tym poradzić i nie musimy się tym martwić. Olej może nie poradzić sobie z wilgocią, tylko wtedy, gdy używamy samochodu w zimie na krótkich dystansach, ponieważ silnik nie zdąży się nagrzać i elementy cieczy, które odpowiadają za walkę z wilgocią nie mają szansy na poradzenie sobie z wodą.

Kiedy wymienić olej

Pierwszym kryterium, na które powinniśmy zwrócić uwagę są zalecenia producentów. W zależności od wieku samochodu olej powinno wymieniać się co roku, w niektórych pojazdach co dwa lata lub po przekroczeniu od dziesięciu do trzydziestu tysięcy kilometrów, jednak należy tutaj pamiętać o tym, że im szybciej wymienimy olej, tym lepiej dla nas.

Kolejnym kryterium, którym możemy się kierować jest zwykłe sprawdzanie poziomu oleju, zaleca się to robić raz w miesiącu, ale także przed wyjazdem w dłuższe trasy. Dane podane przez producentów są ogólne, dlatego tak ważne jest, żeby też samemu pamiętać o dopilnowaniu takich drobiazgów.

Tags: ,

Jeden komentarz